Co bude s unikátním muzeem meteoritů dál? Projekt na Donio.cz ukončen

Unikátní Muzeum meteoritů mělo a stále má ambiciózní plány.
 K letošnímu 3. výročí představilo projekt nového muzea meteoritů, kterým se chce výrazně posunout a přiblížit směrem k předním evropským muzeím. Jedním z plánů, kde na takto velký projekt získat část peněz, byla veřejná sbírka na portálu Donio.cz.

Tam se ale potřebná částka nevybrala a provozovatel muzea ji tak ukončil jako nesplněnou.

Co bude s projektem dál?
Na tohle téma odpovídá provozovatel muzea Jaroslav Filip.

Muzeum funguje 3. roky, v čem je unikátní?

Je unikátní v několika rovinách.
Jednak tím, že i přes maličké prostory se jedná o největší soukromou, veřejně přístupnou sbírku meteoritů v Česku a na Slovensku.

K vidění zde je několik stovek exponátů nejen meteoritů, ale také tektitů, impaktních pozemských hornin, padělků, replik, nebo tzv. pseudometeoritů, tedy pozemských hornin, které jsou za meteority často pokládány.

Mimořádnost muzea pak spočívá v tom, že je do něj vstup ZDARMA, nebo lépe řečeno za dobrovolné vstupné. A v neposlední řadě také tím, že na některé exponáty Vás necháme sáhnout a potěžkat si je.

 Důležité je zmínit, že muzeum může fungovat díky našim obchodním aktivitám v tomto oboru, kdy jej můžeme dotovat ze zisku a také díky příspěvkům našich návštěvníků a dárců.

Muzeum v tuto chvíli výdělečné není. Náklady na takové muzeum jsou dost velké, počínaje nájmem a zabezpečením, energiemi, personálem a dalšími provozními náklady.

 Dost mých známých mi často říká, proč si zisk z obchodu nenechám a nevěnuji se jen čistě obchodu. Vesmír je ale vášeň a mě baví předávat to dál. Navíc zpětná vazba je neuvěřitelně pozitivní a to mě nabíjí a motivuje do další práce.

Proč vznikl plán nového muzea?

Jednoduše nám nevyhovuje současný malý prostor. Nejvíc to je znatelné při exkurzích a přednáškách pro větší skupiny, které musíme dělit na menší skupiny, aby se nám do muzea vešly. Škol, školek, skupin seniorů, astronomických kroužků a dalších zájemců je navíc čím dál víc.

Věcí, které návštěvníkům chceme předávat je více. I když meteority jsou hlavním tahákem, rádi bychom muzeum zaměřili na vesmír obecně. Zajímavými tématy je totiž vesmír plný a my máme možnosti a domluvené spolupráce s těmi nejlepšími v ČR.

Hvězdárny, planetária, vědci, astro-fotografové a mnoho dalších osobností, firmy z kosmického průmyslu, všechny jsme schopni do nového muzea dostávat na pravidelné přednášky a jiné akce.

V plánu, tak jak jsme jej prezentovali ve sbírce, je také promítací a přednáškový sál, knihovna, galerie, kavárna, obchod se suvenýry a samozřejmě samotné muzeum. Moderní, interaktivní, zábavné.

 No a pak je tady rovina osobní.
Já se musím neustále posouvat, vždy jsem to tak v životě měl, že jsem nechtěl zůstat na místě.

Když jsme chystali současné muzeum, spousta lidí si klepala na čelo, co že to chci vytvořit a koho to jako zajímá. Vlastně už v roce 2018, když jsem začínal chystat prodejní web, v mém okolí bylo jen pár lidí, kteří věřili, že to bude fungovat.

Ale tohle je hodně motivační a ten pocit, že jste zvládli něco, čemu nikdo nevěřil, je super.

 Provozovat eshop a provozovat muzeum jsou ale 2 rozdílné věci.
Časová i psychická náročnost oproti e-commerce. Musíte být přítomni na muzeu dle potřeb a řešit spoustu technických, provozních a administrativních věcí.

Větší potřeba personálu a spoustu nákladů navíc.
 I tak jsem šťastný, že se muzeum povedlo a funguje už téměř 3 roky.

Projekt na Donio.cz je vyhodnocen jako neúspěšný.
Co to znamená?

Projekt na Donio jsme koncipovali tak, že pokud se povede, otevřeme nové muzeum ještě letos.

 Plán to byl ambiciózní, ale náročný a to hlavně finančně. Jako neúspěšný jsme jej vyhodnotili, protože aby se nové muzeum otevřelo, ta potřebná částka byla mnohem vyšší.
I tak bych ale chtěl moc poděkovat těm, kteří nás finančně podpořili.

Na Donio se vybralo parádních 75 tisíc korun, moc si vážím podpory, které se nám od lidí dostalo.
 My jsme si tak nějak přáli, aby se nám podařilo oslovit významné firmy nejen z našeho města a získat je jako partnery pro náš projekt.

Tohle se ale bohužel nepovedlo a možná to byl klíčový faktor konečnému neúspěchu projektu na Donio.



Co teď bude s příspěvky dárců?

Všem dárcům se kompletně celá částka vrátí v nejkratší době na stejný účet, ze kterého příspěvek poslali.


Co bude dál?

Získali jsme nové zkušenosti, další kontakty a spolupráce a hromadu podpory.
Projekt zhodnotíme, upravíme a jedeme dále.

No a přeladíme na pozitivní notu, máme totiž i skvělé zprávy.
 Máme za sebou několik schůzek s představiteli Frýdku-Místku, konkrétně bych zde rád poděkoval primátorovi města Petru Korčovi za přínosná jednání a snahu muzeu pomoci.

Nastínili jsme podobu budoucí spolupráce, možnosti umístění nového muzea v některé budově patřící městu a finanční podporu muzea. A to je skvělá zpráva pro naše budoucí plány.

 Takže, sice to nebude takovou rychlostí, jakou bychom si já a můj tým představovali, ale plán nového muzea jede dál a my si cestu najdeme.
Velké díky, máme radost, že by Frýdek-Místek mohl mít unikátní muzeum nejen v rámci ČR a SK.
 Já bych navíc jako místní patriot nemusel hledat podporu v jiném městě.

Mohou muzeum lidé dále podpořit?

Samozřejmě a budeme moc rádi.

Od samého začátku jde 100% příspěvků, které nám lidé darovali, na další rozvoj muzea.
Největší položkou jsou nové exponáty, protože tyto kameny nejsou levná záležitost.

Také ale myslíme do budoucna a již teď průběžně nakupujeme další vybavení, např. vitríny, nábytek, elektroniku, vzdělávací pomůcky a další.


Zajímavé odměny za vaši štědrost (podobně jako na Donio)
Pokud nás chcete podpořit, mrkněte na stránku zde, případně nás můžete kontaktovat.

QR kód pro Váš příspěvek

 

Moc si ceníme také podpory od firem, i když jich je doslova jen pár.

 Tady bych zmínil www.Besky.cz, skvělá firma z našeho města, kterou má spolužačka převzala před krachem a vybudovala z ní unikátní manufakturu na výrobky z beskydské ovčí vlny, děkuji Zuzi, máš můj velký respekt a poděkování.



Co říci závěrem?

Poděkuji, jako vždy.

Děkuji za podporu muzeu, kterou vyjadřujete.. Děkuji za nadšení a zpětnou vazbu, kterou dostáváme již skoro 3 roky od našich návštěvníků. Za spolupráce, příspěvky a finanční podporu muzeu, za naše Frýdečáky a Místečáky, kteří nás vzali za své, muzeum podporují a doporučují nás dále.

Za skoro 10 tisíc lidí na našem Facebooku, se kterými tvoříme obrovskou komunitu milovníků vesmíru. Návštěvníkům našich akcí, třeba pozorování v Beskydech.

A všem představitelům města Frýdek-Místek, kteří se nám snaží pomoci.

Všem vám patří velké díky a moc si vás vážím.

Děkuji vesmíru :)


 Jedeme dále, protože tohle je jen začátek :)


 Jaroslav FILIP