Jaroslav Filip je vesmírný nadšenec.
Od roku 2019 se profesionálně věnuje kamenům z vesmíru, jejich výzkumu, prodeji a také vzdělávání veřejnosti na toto téma.
V roce 2021 otevřel ve Frýdku-Místku unikátní muzeum meteoritů, které teď, po téměř 4 letech, stěhuje do větších prostor.
Vzniká tak největší soukromá, veřejně přístupná expozice meteoritů v Česku a na Slovensku.
Po sbírce v Národním muzeu také druhá největší vůbec, kterou lze navštívit.
Téměř 4 měsíce práce se blíží ke konci a už zanedlouho se expozice otevře.
Kdy muzeum otevírá a co vše v něm návštěvníci uvidí?
Muzeum otevřeme v pátek 25.dubna a poté bude otevřeno vždy od pondělí do soboty.
Návštěvníci v něm uvidí všechny existující typy meteoritů, nebo vědecky významné a mimořádné vzorky.
Mezi takové patří například meteority pocházející z Měsíce, planety Mars, nebo asteroidu Vesta. Z Měsíce sice vzorky přivezly mise Apollo, ale běžný smrtelník se k nim nedostane. U Marsu a jiných těles třeba známe složení a vlastnosti, ale vzorky jednoduše nejsou.
Meteority jsou pak možností, jak může člověk tato tělesa zkoumat fyzicky, proto jsou vědecky cenné. Jejich stáří, složení a vlastnosti mohou lidem napovědět o vzniku jak Sluneční soustavy, tak jednou snad i o celém tajemství vzniku života.
Máme vzorky z vzácného meteoritu Erg Chech 002, což je mezi meteority naprostý unikát a jedná se vlastně o nejstarší lávu ve Sluneční soustavě, které se momentálně věnují vědci z různých částí světa.
Dále vzorky. které mohou pocházet z marsovských měsíců a podobně. Také různé asteroidy, které putují naší soustavou jsou za dobu své existence vystaveny srážkami s jinými tělesy a jejich úlomky se pak mohou dostat až na Zemi.
Meteority lze u nás vidět v různém stavu, ať už nálezovém, čištěném, nebo řezané na plátky, abychom viděli jejich unikátní vnitřní struktury.
Máme meteority malé i velké, mimochodem největší vystavený kus je téměř 100 Kg vážící železný meteorit jménem Muonionalusta, který na naší planetu dopadl před 1 milionem let. Celkově budou v muzeu nižší stovky exponátů a sbírku máme v plánu neustále doplňovat.
Téměř 100 kilogramů vážící železný meteorit v Muzeu meteoritů
Mimo meteoritů je v muzeu také expozice tektitů, tedy hornin, které vznikly v minulosti po dopadu obřích asteroidů.
Mezi nejznámější tektity patří mimochodem naše Vltavíny, i když tak úplně naše nejsou. Dopad obřího tělesa před necelými 15 miliony lety totiž zasáhlo dnešní Německo a my jsme byli jen na správném místě, kde nově vzniklé Vltavíny po srážce dopadly.
Máme pozemský kámen z oblasti, kde před 66 miliony lety dopadlo těleso o velikosti 10-15 km, které způsobilo vyhynutí dinosaurů.
Tyto kameny jsou šokově přeměněny takovou silou, že vznikají nové minerály, které žádnou jinou pozemskou činností vzniknout nemohou a za jejich vznik může výhradně impakt.
Také ukázky padělků, replik, nebo pozemských kamenů, které si lidé nejčastěji s meteority pletou.
A právě vzdělávání v této oblasti je pro muzeum prvním zásadním posláním. Tím druhým jsou pak zážitky.
Řez vzácným meteoritem pallasitem, Muzeum meteoritů
Můžeme to rozvést?
Jsme unikátní muzeum a našim návštěvníkům chceme dát skutečný zážitek.
Proto určitě doporučuji přijít na komentovanou prohlídku, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací od zkušených průvodců, ale také si potěžkáte několik meteoritů a dalších kamenů, aby jste věděli a na vlastní kůži poznali, v čem jsou jiné a unikátní.
Muzeum dále pořádá přednášky se zajímavými hosty, již teď máme úvodní 2 termíny skvělých hostů a to 2.5. Mars a marsovské meteority, kde Radek Šrejbr, mimochodem spoluautor nejnovější české knihy Meteority - umění vesmíru, představí rudou planetu tak, jak ji určitě neznáte.
Některý z návštěvníků pak knihu vyhraje a ostatní si ji můžou zakoupit a nechat podepsat.
No a mimochodem z každé přednášky si také některý návštěvník odnese jako výhru malý meteorit, ať má na muzeum pěknou vzpomínku.
Druhým skvělým hostem bude 16.5. Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a Planetária Brno, který patří mezi největší odborníky na Měsíc, které kdy můžete potkat a poznat.
A právě Měsíc bude téma jeho přednášky. Na obě akce jsou již vstupenky v prodeji, stejně jako do samotného muzea.
Mimo přednášek chystáme také speciální akce pro děti, dále promítání dokumentů, součásti muzea je i malá knihovna, kterou budeme postupně rozšiřovat tématickými knihami a časopisy o vesmíru, kamenech, nebo přímo o meteoritech. Knihy pak lze půjčit také domů, nebo si k nim v muzeu dát výběrovou kávu, nebo domácí čaj a číst si.
Muzeum pořádá také venkovní pozorovací akce, například letní perseidy, akce a vzdělávací programy pro školy, nebo různé skupiny, například astronomické kroužky.
Vltavín, tektit vzniklý dopadem obrovského asteroidu, Muzeum meteoritů
Muzeum prodává tisíce meteoritů ročně
Ano, součástí muzea je také náš obchod, kde si můžou lidé koupit svůj kousek meteoritu, tektitu, nebo šperk z těchto kamenů.
Více než 6 let také provozujeme eshop. Tohle je pro nás důležité, protože kdyby nebyl obchod, není ani muzeum.
Jen díky obchodu jsme byli schopni muzeum ufinancovat a získat takto kvalitní a mimořádné vzorky.
Mezi naše zákazníky patří významné instituce, jako je Národní muzeum v Praze, hvězdárny a planetária v Česku i ve světě a těchto spoluprací si moc vážíme.
Navíc i tímto pomáháme vědě, kdy poskytujeme mimořádné vzorky k výzkumu. Dodáváme i edukační sady do škol a celkově náš záběr je dnes už mnohem větší než jen samotné muzeum. Zde bych chtěl moc poděkovat tisícům našich zákazníků, protože tím, že u nás nakupují, pomáhají rozvoji muzea. Poskytují nám mimořádnou zpětnou vazbu a posouvají nás dál. A to nadšení jak návštěvníků, tak zákazníků je pro nás skvělým motorem.
Co spolupráce, sponzoři a dotace?
Spolupracím jsme otevřeni od samého počátku a mnoho zajímavých již máme.
Pár sponzorů máme také a těm děkuji obzvláště, pokud někdo má kapacitu finančně pomoci a vybere si náš projekt, je to pro nás velká pocta a vážím si toho.
Co se týká dotací, narážíme opět i na to, že jsme soukromé muzeum a tvoříme také zisk, nejsme například příspěvková organizace a to situaci značně komplikuje.
I přesto jsme ale za téměř 4 roky ukázali, že muzeum má obrovský potenciál v oblasti vzdělávání, turistického ruchu, kultury a ten zásah je prostě velký.
Možná i proto jsme přesvědčili město Frýdek-Místek pro spolupráci, kterou dále rozvíjíme. Opět velké díky.
Důležité je ale také zmínit, že všechny tyto naše další příjmy tvoří pouze malý zlomek toho, co jsme do muzea investovali a investujeme, i když je to nepochybně velká pomoc. Pevně ale věřím, že se nám časem podaří muzeum finančně stabilizovat tak, abychom jej nemuseli dotovat z obchodních aktivit.
Vznikající expozice tektitů, Muzeum meteoritů
Co říci závěrem?
Přijďte do muzea. Ať už na přednášku, akci, nebo do expozice :)
Vemte děti, rodinu, přátele. Přivítá vás náš usměvavý tým v příjemné relaxační atmosféře a věříme, že si to užijete.
Pozvánka pro média
Vážená média, moc rádi bychom Vás pozvali na náš den pro média, který se uskuteční ve středu 23.4.2025 v čase od 9-16 hodin.
Společně si projdeme muzeum i jeho nejzajímavější exponáty, pořídíte fotografie, videa, rozhovory.
Přihlásit se můžete přes mail info@muzeum-meteoritu.cz, nebo na tel. 703 121 091.
Pokud nemůžete přijet, nabízíme fotografie, informace a texty z tohoto článku pro vaši publikaci. Nezapomeňte prosím uvést zdroj.
Našli jste chybu? Je to možné, jedem bomby :D
Dejte nám vědět na info@muzeum-meteoritu.cz